124

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
124 г.  во други календари
Грегоријански календар 124
CXXIV
Ab urbe condita 877
Асирски календар 4874
Бахајски календар -1720–-1719
Бенгалски календар -469
Берберски календар 1074
Будистички календар 668
Бурмански календар -514
Византиски календар 5632–5633
Еврејски календар 3884–3885
Ерменски календар
Етиопски календар 116-117
Ирански календар 498 п.с. – 497 п.с.
Исламски календар 513 пред хиџра – 512 пред хиџра
Јулијански календар 124    CXXIV
Кинески календар 癸亥年月日
(2760/2820)
— до —
甲子年月日
(2761/2821)
Коптски календар -160–-159
Корејски календар 2457
Календар Мингуо 1788 пред РК
民前1788年
Селевкидски календар 435–436
Тајландски сончев календар 667
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 180–181
 - Шака самват 46–47
 - Кали југа 3225–3226
Холоценски календар 10124
Џуче-календар нема (пред 1912)

124 (CXXIV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 124. година од новата ера, 124. од првиот милениум, 24. од 2 век и петта од 120-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5632 и 5633 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4874 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3884 и 3885 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 877.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 124. година се протега во 2760 и 2761, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2820 и 2821 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 667. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 513 и 512 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]