115

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
115 во разни календари
Грегоријански календар115
CXV
Ab urbe condita868
Асирски календар4865
Балиски календар36–37
Бенгалски календар−478
Берберски календар1065
Будистички календар659
Бурмански календар−523
Византиски календар5623–5624
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
2811 или 2751
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
2812 или 2752
Коптски календар−169 – −168
Етиопски календар107–108
Еврејски календар3875–3876
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера171–172
 - Сачка ера36–37
 - Кали-југа3215–3216
Холоценски календар10115
Ирански календар507 п.п. – 506 п.п.
Исламски календар523 п.х. – 522 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар115
CXV
Корејски календар2448
Мингуо-календар1797 пред Р. Кина
民前1797年
Нанакшахи−1353
Селевкидски календар426/427 г.г.
Тајландски сончев календар657–658
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
241 или −140 или −912
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
242 или −139 или −911

115 (CXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 115 година од новата ера, 115. од првиот милениум, 15. од II век и шеста од 110-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5623 и 5624 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4865 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3875 и 3876 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 868.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 115 година се протега во 2751 и 2752, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2811 и 2812 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 658. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 523 и 522 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]