144

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
144 г.  во други календари
Грегоријански календар 144
CXLIV
Ab urbe condita 897
Асирски календар 4894
Бахајски календар -1700–-1699
Бенгалски календар -449
Берберски календар 1094
Будистички календар 688
Бурмански календар -494
Византиски календар 5652–5653
Еврејски календар 3904–3905
Ерменски календар
Етиопски календар 136-137
Ирански календар 478 п.с. – 477 п.с.
Исламски календар 493 пред хиџра – 492 пред хиџра
Јулијански календар 144    CXLIV
Кинески календар 癸未年月日
(2780/2840)
— до —
甲申年月日
(2781/2841)
Коптски календар -140–-139
Корејски календар 2477
Календар Мингуо 1768 пред РК
民前1768年
Селевкидски календар 455–456
Тајландски сончев календар 687
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 200–201
 - Шака самват 66–67
 - Кали југа 3245–3246
Холоценски календар 10144
Џуче-календар нема (пред 1912)

144 (CXLIV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 144. година од новата ера, 144. од првиот милениум, 44. од 2 век и петта од 140-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5652 и 5653 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4894 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3904 и 3905 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 897.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 144. година се протега во 2780 и 2781, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2840 и 2841 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 687. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 493 и 492 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]