185

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
185 г.  во други календари
Грегоријански календар 185
CLXXXV
Ab urbe condita 938
Асирски календар 4935
Бахајски календар -1659–-1658
Бенгалски календар -408
Берберски календар 1135
Будистички календар 729
Бурмански календар -453
Византиски календар 5693–5694
Еврејски календар 3945–3946
Ерменски календар
Етиопски календар 177-178
Ирански календар 437 п.с. – 436 п.с.
Исламски календар 450 пред хиџра – 449 пред хиџра
Јулијански календар 185    CLXXXV
Кинески календар 甲子年月日
(2821/2881)
— до —
乙丑年月日
(2822/2882)
Коптски календар -99–-98
Корејски календар 2518
Календар Мингуо 1727 пред РК
民前1727年
Селевкидски календар 496–497
Тајландски сончев календар 728
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 241–242
 - Шака самват 107–108
 - Кали југа 3286–3287
Холоценски календар 10185
Џуче-календар нема (пред 1912)

185 (CLXXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 185. година од новата ера, 185. од првиот милениум, 85. од 2 век и шеста од 180-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5693 и 5694 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4935 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3945 и 3946 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 938.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 185. година се протега во 2821 и 2822, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2881 и 2882 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 728. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 450 и 449 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]