Прејди на содржината

141

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
141 во разни календари
Грегоријански календар141
CXLI
Ab urbe condita894
Асирски календар4891
Балиски календар62–63
Бенгалски календар−452
Берберски календар1091
Будистички календар685
Бурмански календар−497
Византиски календар5649–5650
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
2837 или 2777
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
2838 или 2778
Коптски календар−143 – −142
Етиопски календар133–134
Еврејски календар3901–3902
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера197–198
 - Сачка ера62–63
 - Кали-југа3241–3242
Холоценски календар10141
Ирански календар481 п.п. – 480 п.п.
Исламски календар496 п.х. – 495 п.х.
Јавански календар16–17
Јулијански календар141
CXLI
Корејски календар2474
Мингуо-календар1771 пред Р. Кина
民前1771年
Нанакшахи−1327
Селевкидски календар452/453 г.г.
Тајландски сончев календар683–684
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
267 или −114 или −886
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
268 или −113 или −885

141 (CXLI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 141 година од новата ера, 141. од првиот милениум, 41. од II век и втора од 140-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5649 и 5650 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4891 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3901 и 3902 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 894.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 141 година се протега во 2777 и 2778, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2837 и 2838 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 684. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 496 и 495 година пред хиџра.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 141 на Ризницата ?