Прејди на содржината

142

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
142 во разни календари
Грегоријански календар142
CXLII
Ab urbe condita895
Асирски календар4892
Балиски календар63–64
Бенгалски календар−451
Берберски календар1092
Будистички календар686
Бурмански календар−496
Византиски календар5650–5651
Кинески календар辛巳(мет. змија)
2838 или 2778
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
2839 или 2779
Коптски календар−142 – −141
Етиопски календар134–135
Еврејски календар3902–3903
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера198–199
 - Сачка ера63–64
 - Кали-југа3242–3243
Холоценски календар10142
Ирански календар480 п.п. – 479 п.п.
Исламски календар495 п.х. – 494 п.х.
Јавански календар17–18
Јулијански календар142
CXLII
Корејски календар2475
Мингуо-календар1770 пред Р. Кина
民前1770年
Нанакшахи−1326
Селевкидски календар453/454 г.г.
Тајландски сончев календар684–685
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
268 или −113 или −885
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
269 или −112 или −884

142 (CXLII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 142 година од новата ера, 142. од првиот милениум, 42. од II век и трета од 140-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5650 и 5651 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4892 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3902 и 3903 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 895.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 142 година се протега во 2778 и 2779, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2838 и 2839 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 685. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 495 и 494 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 142 на Ризницата ?