Прејди на содржината

111

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
111 во разни календари
Грегоријански календар111
CXI
Ab urbe condita864
Асирски календар4861
Балиски календар32–33
Бенгалски календар−482
Берберски календар1061
Будистички календар655
Бурмански календар−527
Византиски календар5619–5620
Кинески календар庚戌(мет. куче)
2807 или 2747
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
2808 или 2748
Коптски календар−173 – −172
Етиопски календар103–104
Еврејски календар3871–3872
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера167–168
 - Сачка ера32–33
 - Кали-југа3211–3212
Холоценски календар10111
Ирански календар511 п.п. – 510 п.п.
Исламски календар527 п.х. – 526 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар111
CXI
Корејски календар2444
Мингуо-календар1801 пред Р. Кина
民前1801年
Нанакшахи−1357
Селевкидски календар422/423 г.г.
Тајландски сончев календар653–654
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
237 или −144 или −916
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
238 или −143 или −915

111 (CXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 111 година од новата ера, 111. од првиот милениум, 11. од II век и втора од 110-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5619 и 5620 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4861 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3871 и 3872 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 864.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 111 година се протега во 2747 и 2748, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2807 и 2808 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 654. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 527 и 526 година пред хиџра.

Починале

[уреди | уреди извор]