189

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
189 г.  во други календари
Грегоријански календар 189
CLXXXIX
Ab urbe condita 942
Асирски календар 4939
Бахајски календар -1655–-1654
Бенгалски календар -404
Берберски календар 1139
Будистички календар 733
Бурмански календар -449
Византиски календар 5697–5698
Еврејски календар 3949–3950
Ерменски календар
Етиопски календар 181-182
Ирански календар 433 п.с. – 432 п.с.
Исламски календар 446 пред хиџра – 445 пред хиџра
Јулијански календар 189    CLXXXIX
Кинески календар 戊辰年月日
(2825/2885)
— до —
己巳年月日
(2826/2886)
Коптски календар -95–-94
Корејски календар 2522
Календар Мингуо 1723 пред РК
民前1723年
Селевкидски календар 500–501
Тајландски сончев календар 732
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 245–246
 - Шака самват 111–112
 - Кали југа 3290–3291
Холоценски календар 10189
Џуче-календар нема (пред 1912)

189 (CLXXXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 189. година од новата ера, 189. од првиот милениум, 89. од 2 век и последна од 180-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5697 и 5698 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4939 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3949 и 3950 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 942.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 189. година се протега во 2825 и 2826, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2885 и 2886 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 732. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 446 и 445 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]