169

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
169 г.  во други календари
Грегоријански календар 169
CLXIX
Ab urbe condita 922
Асирски календар 4919
Бахајски календар -1675–-1674
Бенгалски календар -424
Берберски календар 1119
Будистички календар 713
Бурмански календар -469
Византиски календар 5677–5678
Еврејски календар 3929–3930
Ерменски календар
Етиопски календар 161-162
Ирански календар 453 п.с. – 452 п.с.
Исламски календар 467 пред хиџра – 466 пред хиџра
Јулијански календар 169    CLXIX
Кинески календар 戊申年月日
(2805/2865)
— до —
己酉年月日
(2806/2866)
Коптски календар -115–-114
Корејски календар 2502
Календар Мингуо 1743 пред РК
民前1743年
Селевкидски календар 480–481
Тајландски сончев календар 712
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 225–226
 - Шака самват 91–92
 - Кали југа 3270–3271
Холоценски календар 10169
Џуче-календар нема (пред 1912)

169 (CLXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 169. година од новата ера, 169. од првиот милениум, 69. од 2 век и последна од 160-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5677 и 5678 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4919 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3929 и 3930 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 922.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 169. година се протега во 2805 и 2806, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2865 и 2866 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 712. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 467 и 466 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]