191

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
191 во разни календари
Грегоријански календар191
CXCI
Ab urbe condita944
Асирски календар4941
Балиски календар112–113
Бенгалски календар−402
Берберски календар1141
Будистички календар735
Бурмански календар−447
Византиски календар5699–5700
Кинески календар庚午(мет. коњ)
2887 или 2827
    — до —
辛未年 (мет. коза)
2888 или 2828
Коптски календар−93 – −92
Етиопски календар183–184
Еврејски календар3951–3952
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера247–248
 - Сачка ера112–113
 - Кали-југа3291–3292
Холоценски календар10191
Ирански календар431 п.п. – 430 п.п.
Исламски календар444 п.х. – 443 п.х.
Јавански календар68–69
Јулијански календар191
CXCI
Корејски календар2524
Мингуо-календар1721 пред Р. Кина
民前1721年
Нанакшахи−1277
Селевкидски календар502/503 г.г.
Тајландски сончев календар733–734
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
317 или −64 или −836
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
318 или −63 или −835

191 (CXCI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 191 година од новата ера, 191. од првиот милениум, 91. од II век и втора од 190-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5699 и 5700 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4941 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3951 и 3952 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 944.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 191 година се протега во 2827 и 2828, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2887 и 2888 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 734. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 444 и 443 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 191 на Ризницата ?