101

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
101 г.  во други календари
Грегоријански календар 101
CI
Ab urbe condita 854
Асирски календар 4851
Бахајски календар -1743–-1742
Бенгалски календар -492
Берберски календар 1051
Будистички календар 645
Бурмански календар -537
Византиски календар 5609–5610
Еврејски календар 3861–3862
Ерменски календар
Етиопски календар 93-94
Ирански календар 521 п.с. – 520 п.с.
Исламски календар 537 пред хиџра – 536 пред хиџра
Јулијански календар 101    CI
Кинески календар 庚子年月日
(2737/2797)
— до —
辛丑年月日
(2738/2798)
Коптски календар -183–-182
Корејски календар 2434
Календар Мингуо 1811 пред РК
民前1811年
Селевкидски календар 412–413
Тајландски сончев календар 644
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 157–158
 - Шака самват 23–24
 - Кали југа 3202–3203
Холоценски календар 10101
Џуче-календар нема (пред 1912)

101 (CI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 101. година од новата ера, 101. од првиот милениум, 1. од 2 век и втора од 100-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5609 и 5610 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4851 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3861 и 3862 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 854.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 101. година се протега во 2737 и 2738, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2797 и 2798 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 644. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 537 и 536 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]