192

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
192 во разни календари
Грегоријански календар192
CXCII
Ab urbe condita945
Асирски календар4942
Балиски календар113–114
Бенгалски календар−401
Берберски календар1142
Будистички календар736
Бурмански календар−446
Византиски календар5700–5701
Кинески календар辛未(мет. коза)
2888 или 2828
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
2889 или 2829
Коптски календар−92 – −91
Етиопски календар184–185
Еврејски календар3952–3953
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера248–249
 - Сачка ера113–114
 - Кали-југа3292–3293
Холоценски календар10192
Ирански календар430 п.п. – 429 п.п.
Исламски календар443 п.х. – 442 п.х.
Јавански календар69–70
Јулијански календар192
CXCII
Корејски календар2525
Мингуо-календар1720 пред Р. Кина
民前1720年
Нанакшахи−1276
Селевкидски календар503/504 г.г.
Тајландски сончев календар734–735
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
318 или −63 или −835
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
319 или −62 или −834

192 (CXCII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 192 година од новата ера, 192. од првиот милениум, 92. од II век и трета од 190-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5700 и 5701 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4942 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3952 и 3953 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 945.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 192 година се протега во 2828 и 2829, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2888 и 2889 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 735. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 443 и 442 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 192 на Ризницата ?