103

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
103 г.  во други календари
Грегоријански календар 103
CIII
Ab urbe condita 856
Асирски календар 4853
Бахајски календар -1741–-1740
Бенгалски календар -490
Берберски календар 1053
Будистички календар 647
Бурмански календар -535
Византиски календар 5611–5612
Еврејски календар 3863–3864
Ерменски календар нема
Етиопски календар 95–96
Игбо-календар
 - Нри-Игбо -897–-896
Ирански календар 519 п.с. – 518 п.с.
Исламски календар 535 пред хиџра – 534 пред хиџра
Јапонски календар
Јулијански календар 103    CIII
Кинески календар 壬寅年月日
(2739/2799)
— до —
癸卯年月日
(2740/2800)
Коптски календар -181–-180
Корејски календар 2436
Календар Мингуо 1809 пред РК
民前1809年
Селевкидски календар 414–415
Тајландски сончев календар 646
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 159–160
 - Шака самват 25–26
 - Кали југа 3204–3205
Француски револуционерен календар
-1689–-1688
Холоценски календар 10103
Џуче-календар нема (пред 1912)

103 (CIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 103. година од новата ера, 103. од првиот милениум, 3. од 2 век и четвртта од 100-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5611 и 5612 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4853 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3863 и 3864 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 856.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 103. година се протега во 2739 и 2740, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2799 и 2800 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 646. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 535 и 534 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]