138

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
138 г.  во други календари
Грегоријански календар 138
CXXXVIII
Ab urbe condita 891
Асирски календар 4888
Бахајски календар -1706–-1705
Бенгалски календар -455
Берберски календар 1088
Будистички календар 682
Бурмански календар -500
Византиски календар 5646–5647
Еврејски календар 3898–3899
Ерменски календар
Етиопски календар 130-131
Ирански календар 484 п.с. – 483 п.с.
Исламски календар 499 пред хиџра – 498 пред хиџра
Јулијански календар 138    CXXXVIII
Кинески календар 丁丑年月日
(2774/2834)
— до —
戊寅年月日
(2775/2835)
Коптски календар -146–-145
Корејски календар 2471
Календар Мингуо 1774 пред РК
民前1774年
Селевкидски календар 449–450
Тајландски сончев календар 681
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 194–195
 - Шака самват 60–61
 - Кали југа 3239–3240
Холоценски календар 10138
Џуче-календар нема (пред 1912)

138 (CXXXVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 138. година од новата ера, 138. од првиот милениум, 38. од 2 век и деветта од 130-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5646 и 5647 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4888 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3898 и 3899 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 891.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 138. година се протега во 2774 и 2775, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2834 и 2835 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 681. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 499 и 498 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]