140

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
140 г.  во други календари
Грегоријански календар 140
CXL
Ab urbe condita 893
Асирски календар 4890
Бахајски календар -1704–-1703
Бенгалски календар -453
Берберски календар 1090
Будистички календар 684
Бурмански календар -498
Византиски календар 5648–5649
Еврејски календар 3900–3901
Ерменски календар
Етиопски календар 132-133
Ирански календар 482 п.с. – 481 п.с.
Исламски календар 497 пред хиџра – 496 пред хиџра
Јулијански календар 140    CXL
Кинески календар 己卯年月日
(2776/2836)
— до —
庚辰年月日
(2777/2837)
Коптски календар -144–-143
Корејски календар 2473
Календар Мингуо 1772 пред РК
民前1772年
Селевкидски календар 451–452
Тајландски сончев календар 683
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 196–197
 - Шака самват 62–63
 - Кали југа 3241–3242
Холоценски календар 10140
Џуче-календар нема (пред 1912)

140 (CXL) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 140. година од новата ера, 140. од првиот милениум, 40. од 2 век и прва од 140-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5648 и 5649 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4890 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3900 и 3901 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 893.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 140. година се протега во 2776 и 2777, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2836 и 2837 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 683. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 497 и 496 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]