106

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
106 во разни календари
Грегоријански календар106
CVI
Ab urbe condita859
Асирски календар4856
Балиски календар27–28
Бенгалски календар−487
Берберски календар1056
Будистички календар650
Бурмански календар−532
Византиски календар5614–5615
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
2802 или 2742
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
2803 или 2743
Коптски календар−178 – −177
Етиопски календар98–99
Еврејски календар3866–3867
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера162–163
 - Сачка ера27–28
 - Кали-југа3206–3207
Холоценски календар10106
Ирански календар516 п.п. – 515 п.п.
Исламски календар532 п.х. – 531 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар106
CVI
Корејски календар2439
Мингуо-календар1806 пред Р. Кина
民前1806年
Нанакшахи−1362
Селевкидски календар417/418 г.г.
Тајландски сончев календар648–649
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
232 или −149 или −921
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
233 или −148 или −920

106 (CVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 106 година од новата ера, 106. од првиот милениум, 6. од II век и седма од 100-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5614 и 5615 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4856 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3866 и 3867 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 859.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 106 година се протега во 2742 и 2743, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2802 и 2803 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 649. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 532 и 531 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]