145

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
145 г.  во други календари
Грегоријански календар 145
CXLV
Ab urbe condita 898
Асирски календар 4895
Бахајски календар -1699–-1698
Бенгалски календар -448
Берберски календар 1095
Будистички календар 689
Бурмански календар -493
Византиски календар 5653–5654
Еврејски календар 3905–3906
Ерменски календар
Етиопски календар 137-138
Ирански календар 477 п.с. – 476 п.с.
Исламски календар 492 пред хиџра – 491 пред хиџра
Јулијански календар 145    CXLV
Кинески календар 甲申年月日
(2781/2841)
— до —
乙酉年月日
(2782/2842)
Коптски календар -139–-138
Корејски календар 2478
Календар Мингуо 1767 пред РК
民前1767年
Селевкидски календар 456–457
Тајландски сончев календар 688
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 201–202
 - Шака самват 67–68
 - Кали југа 3246–3247
Холоценски календар 10145
Џуче-календар нема (пред 1912)

145 (CXLV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 145. година од новата ера, 145. од првиот милениум, 45. од 2 век и шеста од 140-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5653 и 5654 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4895 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3905 и 3906 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 898.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 145. година се протега во 2781 и 2782, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2841 и 2842 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 688. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 492 и 491 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]