165

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
165 г.  во други календари
Грегоријански календар 165
CLXV
Ab urbe condita 918
Асирски календар 4915
Бахајски календар -1679–-1678
Бенгалски календар -428
Берберски календар 1115
Будистички календар 709
Бурмански календар -473
Византиски календар 5673–5674
Еврејски календар 3925–3926
Ерменски календар
Етиопски календар 157-158
Ирански календар 457 п.с. – 456 п.с.
Исламски календар 471 пред хиџра – 470 пред хиџра
Јулијански календар 165    CLXV
Кинески календар 甲辰年月日
(2801/2861)
— до —
乙巳年月日
(2802/2862)
Коптски календар -119–-118
Корејски календар 2498
Календар Мингуо 1747 пред РК
民前1747年
Селевкидски календар 476–477
Тајландски сончев календар 708
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 221–222
 - Шака самват 87–88
 - Кали југа 3266–3267
Холоценски календар 10165
Џуче-календар нема (пред 1912)

165 (CLXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 165. година од новата ера, 165. од првиот милениум, 65. од 2 век и шеста од 160-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5673 и 5674 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4915 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3925 и 3926 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 918.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 165. година се протега во 2801 и 2802, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2861 и 2862 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 708. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 471 и 470 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]