Прејди на содржината

177

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
177 во разни календари
Грегоријански календар177
CLXXVII
Ab urbe condita930
Асирски календар4927
Балиски календар98–99
Бенгалски календар−416
Берберски календар1127
Будистички календар721
Бурмански календар−461
Византиски календар5685–5686
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
2873 или 2813
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
2874 или 2814
Коптски календар−107 – −106
Етиопски календар169–170
Еврејски календар3937–3938
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера233–234
 - Сачка ера98–99
 - Кали-југа3277–3278
Холоценски календар10177
Ирански календар445 п.п. – 444 п.п.
Исламски календар459 п.х. – 458 п.х.
Јавански календар53–54
Јулијански календар177
CLXXVII
Корејски календар2510
Мингуо-календар1735 пред Р. Кина
民前1735年
Нанакшахи−1291
Селевкидски календар488/489 г.г.
Тајландски сончев календар719–720
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
303 или −78 или −850
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
304 или −77 или −849

177 (CLXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 177 година од новата ера, 177. од првиот милениум, 77. од II век и осма од 170-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5685 и 5686 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4927 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3937 и 3938 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 930.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 177 година се протега во 2813 и 2814, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2873 и 2874 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 720. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 459 и 458 година пред хиџра.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 177 на Ризницата ?