156

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
156 г.  во други календари
Грегоријански календар 156
CLVI
Ab urbe condita 909
Асирски календар 4906
Бахајски календар -1688–-1687
Бенгалски календар -437
Берберски календар 1106
Будистички календар 700
Бурмански календар -482
Византиски календар 5664–5665
Еврејски календар 3916–3917
Ерменски календар
Етиопски календар 148-149
Ирански календар 466 п.с. – 465 п.с.
Исламски календар 480 пред хиџра – 479 пред хиџра
Јулијански календар 156    CLVI
Кинески календар 乙未年月日
(2792/2852)
— до —
丙申年月日
(2793/2853)
Коптски календар -128–-127
Корејски календар 2489
Календар Мингуо 1756 пред РК
民前1756年
Селевкидски календар 467–468
Тајландски сончев календар 699
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 212–213
 - Шака самват 78–79
 - Кали југа 3257–3258
Холоценски календар 10156
Џуче-календар нема (пред 1912)

156 (CLVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 156. година од новата ера, 156. од првиот милениум, 56. од 2 век и седма од 150-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5664 и 5665 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4906 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3916 и 3917 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 909.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 156. година се протега во 2792 и 2793, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2852 и 2853 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 699. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 480 и 479 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]