182

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
182 г.  во други календари
Грегоријански календар 182
CLXXXII
Ab urbe condita 935
Асирски календар 4932
Бахајски календар -1662–-1661
Бенгалски календар -411
Берберски календар 1132
Будистички календар 726
Бурмански календар -456
Византиски календар 5690–5691
Еврејски календар 3942–3943
Ерменски календар
Етиопски календар 174-175
Ирански календар 440 п.с. – 439 п.с.
Исламски календар 454 пред хиџра – 453 пред хиџра
Јулијански календар 182    CLXXXII
Кинески календар 辛酉年月日
(2818/2878)
— до —
壬戌年月日
(2819/2879)
Коптски календар -102–-101
Корејски календар 2515
Календар Мингуо 1730 пред РК
民前1730年
Селевкидски календар 493–494
Тајландски сончев календар 725
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 238–239
 - Шака самват 104–105
 - Кали југа 3283–3284
Холоценски календар 10182
Џуче-календар нема (пред 1912)

182 (CLXXXII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 182. година од новата ера, 182. од првиот милениум, 82. од 2 век и трета од 180-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5690 и 5691 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4932 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3942 и 3943 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 935.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 182. година се протега во 2818 и 2819, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2878 и 2879 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 725. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 454 и 453 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]