112

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
112 г.  во други календари
Грегоријански календар 112
CXII
Ab urbe condita 865
Асирски календар 4862
Бахајски календар -1732–-1731
Бенгалски календар -481
Берберски календар 1062
Будистички календар 656
Бурмански календар -526
Византиски календар 5620–5621
Еврејски календар 3872–3873
Ерменски календар
Етиопски календар 104-105
Ирански календар 510 п.с. – 509 п.с.
Исламски календар 526 пред хиџра – 525 пред хиџра
Јулијански календар 112    CXII
Кинески календар 辛亥年月日
(2748/2808)
— до —
壬子年月日
(2749/2809)
Коптски календар -172–-171
Корејски календар 2445
Календар Мингуо 1800 пред РК
民前1800年
Селевкидски календар 423–424
Тајландски сончев календар 655
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 168–169
 - Шака самват 34–35
 - Кали југа 3213–3214
Холоценски календар 10112
Џуче-календар нема (пред 1912)

112 (CXII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 112. година од новата ера, 112. од првиот милениум, 12. од 2 век и трета од 110-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5620 и 5621 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4862 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3872 и 3873 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 865.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 112. година се протега во 2748 и 2749, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2808 и 2809 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 655. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 526 и 525 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]