123

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
123 г.  во други календари
Грегоријански календар 123
CXXIII
Ab urbe condita 876
Асирски календар 4873
Бахајски календар -1721–-1720
Бенгалски календар -470
Берберски календар 1073
Будистички календар 667
Бурмански календар -515
Византиски календар 5631–5632
Еврејски календар 3883–3884
Ерменски календар
Етиопски календар 115-116
Ирански календар 499 п.с. – 498 п.с.
Исламски календар 514 пред хиџра – 513 пред хиџра
Јулијански календар 123    CXXIII
Кинески календар 壬戌年月日
(2759/2819)
— до —
癸亥年月日
(2760/2820)
Коптски календар -161–-160
Корејски календар 2456
Календар Мингуо 1789 пред РК
民前1789年
Селевкидски календар 434–435
Тајландски сончев календар 666
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 179–180
 - Шака самват 45–46
 - Кали југа 3224–3225
Холоценски календар 10123
Џуче-календар нема (пред 1912)

123 (CXXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 123. година од новата ера, 123. од првиот милениум, 23. од 2 век и четвртта од 120-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5631 и 5632 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4873 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3883 и 3884 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 876.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 123. година се протега во 2759 и 2760, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2819 и 2820 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 666. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 514 и 513 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]