114

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
114 г.  во други календари
Грегоријански календар 114
CXIV
Ab urbe condita 867
Асирски календар 4864
Бахајски календар -1730–-1729
Бенгалски календар -479
Берберски календар 1064
Будистички календар 658
Бурмански календар -524
Византиски календар 5622–5623
Еврејски календар 3874–3875
Ерменски календар
Етиопски календар 106-107
Ирански календар 508 п.с. – 507 п.с.
Исламски календар 524 пред хиџра – 523 пред хиџра
Јулијански календар 114    CXIV
Кинески календар 癸丑年月日
(2750/2810)
— до —
甲寅年月日
(2751/2811)
Коптски календар -170–-169
Корејски календар 2447
Календар Мингуо 1798 пред РК
民前1798年
Селевкидски календар 425–426
Тајландски сончев календар 657
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 170–171
 - Шака самват 36–37
 - Кали југа 3215–3216
Холоценски календар 10114
Џуче-календар нема (пред 1912)

114 (CXIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 114. година од новата ера, 114. од првиот милениум, 14. од 2 век и петта од 110-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5622 и 5623 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4864 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3874 и 3875 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 867.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 114. година се протега во 2750 и 2751, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2810 и 2811 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 657. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 524 и 523 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]