186

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
186 во разни календари
Грегоријански календар186
CLXXXVI
Ab urbe condita939
Асирски календар4936
Балиски календар107–108
Бенгалски календар−407
Берберски календар1136
Будистички календар730
Бурмански календар−452
Византиски календар5694–5695
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
2882 или 2822
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
2883 или 2823
Коптски календар−98 – −97
Етиопски календар178–179
Еврејски календар3946–3947
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера242–243
 - Сачка ера107–108
 - Кали-југа3286–3287
Холоценски календар10186
Ирански календар436 п.п. – 435 п.п.
Исламски календар449 п.х. – 448 п.х.
Јавански календар62–64
Јулијански календар186
CLXXXVI
Корејски календар2519
Мингуо-календар1726 пред Р. Кина
民前1726年
Нанакшахи−1282
Селевкидски календар497/498 г.г.
Тајландски сончев календар728–729
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
312 или −69 или −841
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
313 или −68 или −840

186 (CLXXXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 186 година од новата ера, 186. од првиот милениум, 86. од II век и седма од 180-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5694 и 5695 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4936 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3946 и 3947 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 939.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 186 година се протега во 2822 и 2823, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2882 и 2883 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 729. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 449 и 448 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]