178

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
178 во разни календари
Грегоријански календар178
CLXXVIII
Ab urbe condita931
Асирски календар4928
Балиски календар99–100
Бенгалски календар−415
Берберски календар1128
Будистички календар722
Бурмански календар−460
Византиски календар5686–5687
Кинески календар丁巳(огн. змија)
2874 или 2814
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
2875 или 2815
Коптски календар−106 – −105
Етиопски календар170–171
Еврејски календар3938–3939
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера234–235
 - Сачка ера99–100
 - Кали-југа3278–3279
Холоценски календар10178
Ирански календар444 п.п. – 443 п.п.
Исламски календар458 п.х. – 457 п.х.
Јавански календар54–55
Јулијански календар178
CLXXVIII
Корејски календар2511
Мингуо-календар1734 пред Р. Кина
民前1734年
Нанакшахи−1290
Селевкидски календар489/490 г.г.
Тајландски сончев календар720–721
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
304 или −77 или −849
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
305 или −76 или −848

178 (CLXXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 178 година од новата ера, 178. од првиот милениум, 78. од II век и деветта од 170-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5686 и 5687 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4928 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3938 и 3939 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 931.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 178 година се протега во 2814 и 2815, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2874 и 2875 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 721. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 458 и 457 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]