196

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
196 г.  во други календари
Грегоријански календар 196
CXCVI
Ab urbe condita 949
Асирски календар 4946
Бахајски календар -1648–-1647
Бенгалски календар -397
Берберски календар 1146
Будистички календар 740
Бурмански календар -442
Византиски календар 5704–5705
Еврејски календар 3956–3957
Ерменски календар
Етиопски календар 188-189
Ирански календар 426 п.с. – 425 п.с.
Исламски календар 439 пред хиџра – 438 пред хиџра
Јулијански календар 196    CXCVI
Кинески календар 乙亥年月日
(2832/2892)
— до —
丙子年月日
(2833/2893)
Коптски календар -88–-87
Корејски календар 2529
Календар Мингуо 1716 пред РК
民前1716年
Селевкидски календар 507–508
Тајландски сончев календар 739
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 252–253
 - Шака самват 118–119
 - Кали југа 3297–3298
Холоценски календар 10196
Џуче-календар нема (пред 1912)

196 (CXCVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 196. година од новата ера, 196. од првиот милениум, 96. од 2 век и седма од 190-тите.

Други календари[edit | edit source]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5704 и 5705 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4946 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3956 и 3957 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 949.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 196. година се протега во 2832 и 2833, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2892 и 2893 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 739. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 439 и 438 година пред хиџра.

Настани[edit | edit source]

Родени[edit | edit source]

Починале[edit | edit source]