Прејди на содржината

107

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
107 во разни календари
Грегоријански календар107
CVII
Ab urbe condita860
Асирски календар4857
Балиски календар28–29
Бенгалски календар−486
Берберски календар1057
Будистички календар651
Бурмански календар−531
Византиски календар5615–5616
Кинески календар丙午(огн. коњ)
2803 или 2743
    — до —
丁未年 (огн. коза)
2804 или 2744
Коптски календар−177 – −176
Етиопски календар99–100
Еврејски календар3867–3868
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера163–164
 - Сачка ера28–29
 - Кали-југа3207–3208
Холоценски календар10107
Ирански календар515 п.п. – 514 п.п.
Исламски календар531 п.х. – 530 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар107
CVII
Корејски календар2440
Мингуо-календар1805 пред Р. Кина
民前1805年
Нанакшахи−1361
Селевкидски календар418/419 г.г.
Тајландски сончев календар649–650
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
233 или −148 или −920
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
234 или −147 или −919

107 (CVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 107 година од новата ера, 107. од првиот милениум, 7. од II век и осма од 100-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5615 и 5616 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4857 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3867 и 3868 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 860.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 107 година се протега во 2743 и 2744, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2803 и 2804 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 650. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 531 и 530 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 107 на Ризницата ?