143

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
143 г.  во други календари
Грегоријански календар 143
CXLIII
Ab urbe condita 896
Асирски календар 4893
Бахајски календар -1701–-1700
Бенгалски календар -450
Берберски календар 1093
Будистички календар 687
Бурмански календар -495
Византиски календар 5651–5652
Еврејски календар 3903–3904
Ерменски календар
Етиопски календар 135-136
Ирански календар 479 п.с. – 478 п.с.
Исламски календар 494 пред хиџра – 493 пред хиџра
Јулијански календар 143    CXLIII
Кинески календар 壬午年月日
(2779/2839)
— до —
癸未年月日
(2780/2840)
Коптски календар -141–-140
Корејски календар 2476
Календар Мингуо 1769 пред РК
民前1769年
Селевкидски календар 454–455
Тајландски сончев календар 686
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 199–200
 - Шака самват 65–66
 - Кали југа 3244–3245
Холоценски календар 10143
Џуче-календар нема (пред 1912)

143 (CXLIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 143. година од новата ера, 143. од првиот милениум, 43. од 2 век и четвртта од 140-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5651 и 5652 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4893 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3903 и 3904 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 896.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 143. година се протега во 2779 и 2780, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2839 и 2840 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 686. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 494 и 493 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]