Прејди на содржината

117

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
117 во разни календари
Грегоријански календар117
CXVII
Ab urbe condita870
Асирски календар4867
Балиски календар38–39
Бенгалски календар−476
Берберски календар1067
Будистички календар661
Бурмански календар−521
Византиски календар5625–5626
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
2813 или 2753
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
2814 или 2754
Коптски календар−167 – −166
Етиопски календар109–110
Еврејски календар3877–3878
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера173–174
 - Сачка ера38–39
 - Кали-југа3217–3218
Холоценски календар10117
Ирански календар505 п.п. – 504 п.п.
Исламски календар521 п.х. – 520 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар117
CXVII
Корејски календар2450
Мингуо-календар1795 пред Р. Кина
民前1795年
Нанакшахи−1351
Селевкидски календар428/429 г.г.
Тајландски сончев календар659–660
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
243 или −138 или −910
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
244 или −137 или −909

117 (CXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 117 година од новата ера, 117. од првиот милениум, 17. од II век и осма од 110-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5625 и 5626 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4867 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3877 и 3878 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 870.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 117 година се протега во 2753 и 2754, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2813 и 2814 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 660. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 521 и 520 година пред хиџра.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 117 на Ризницата ?