147

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
147 г.  во други календари
Грегоријански календар 147
CXLVII
Ab urbe condita 900
Асирски календар 4897
Бахајски календар -1697–-1696
Бенгалски календар -446
Берберски календар 1097
Будистички календар 691
Бурмански календар -491
Византиски календар 5655–5656
Еврејски календар 3907–3908
Ерменски календар
Етиопски календар 139-140
Ирански календар 475 п.с. – 474 п.с.
Исламски календар 490 пред хиџра – 489 пред хиџра
Јулијански календар 147    CXLVII
Кинески календар 丙戌年月日
(2783/2843)
— до —
丁亥年月日
(2784/2844)
Коптски календар -137–-136
Корејски календар 2480
Календар Мингуо 1765 пред РК
民前1765年
Селевкидски календар 458–459
Тајландски сончев календар 690
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 203–204
 - Шака самват 69–70
 - Кали југа 3248–3249
Холоценски календар 10147
Џуче-календар нема (пред 1912)

147 (CXLVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 147. година од новата ера, 147. од првиот милениум, 47. од 2 век и осма од 140-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5655 и 5656 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4897 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3907 и 3908 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 900.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 147. година се протега во 2783 и 2784, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2843 и 2844 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 690. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 490 и 489 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]