170

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
170 г.  во други календари
Грегоријански календар 170
CLXX
Ab urbe condita 923
Асирски календар 4920
Бахајски календар -1674–-1673
Бенгалски календар -423
Берберски календар 1120
Будистички календар 714
Бурмански календар -468
Византиски календар 5678–5679
Еврејски календар 3930–3931
Ерменски календар
Етиопски календар 162-163
Ирански календар 452 п.с. – 451 п.с.
Исламски календар 466 пред хиџра – 465 пред хиџра
Јулијански календар 170    CLXX
Кинески календар 己酉年月日
(2806/2866)
— до —
庚戌年月日
(2807/2867)
Коптски календар -114–-113
Корејски календар 2503
Календар Мингуо 1742 пред РК
民前1742年
Селевкидски календар 481–482
Тајландски сончев календар 713
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 226–227
 - Шака самват 92–93
 - Кали југа 3271–3272
Холоценски календар 10170
Џуче-календар нема (пред 1912)

170 (CLXX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 170. година од новата ера, 170. од првиот милениум, 70. од 2 век и прва од 170-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5678 и 5679 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4920 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3930 и 3931 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 923.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 170. година се протега во 2806 и 2807, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2866 и 2867 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 713. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 466 и 465 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]