116

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
116 г.  во други календари
Грегоријански календар 116
CXVI
Ab urbe condita 869
Асирски календар 4866
Бахајски календар -1728–-1727
Бенгалски календар -477
Берберски календар 1066
Будистички календар 660
Бурмански календар -522
Византиски календар 5624–5625
Еврејски календар 3876–3877
Ерменски календар
Етиопски календар 108-109
Ирански календар 506 п.с. – 505 п.с.
Исламски календар 522 пред хиџра – 521 пред хиџра
Јулијански календар 116    CXVI
Кинески календар 乙卯年月日
(2752/2812)
— до —
丙辰年月日
(2753/2813)
Коптски календар -168–-167
Корејски календар 2449
Календар Мингуо 1796 пред РК
民前1796年
Селевкидски календар 427–428
Тајландски сончев календар 659
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 172–173
 - Шака самват 38–39
 - Кали југа 3217–3218
Холоценски календар 10116
Џуче-календар нема (пред 1912)

116 (CXVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 116. година од новата ера, 116. од првиот милениум, 16. од 2 век и седма од 110-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5624 и 5625 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4866 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3876 и 3877 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 869.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 116. година се протега во 2752 и 2753, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2812 и 2813 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 659. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 522 и 521 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]