148

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
148 г.  во други календари
Грегоријански календар 148
CXLVIII
Ab urbe condita 901
Асирски календар 4898
Бахајски календар -1696–-1695
Бенгалски календар -445
Берберски календар 1098
Будистички календар 692
Бурмански календар -490
Византиски календар 5656–5657
Еврејски календар 3908–3909
Ерменски календар
Етиопски календар 140-141
Ирански календар 474 п.с. – 473 п.с.
Исламски календар 489 пред хиџра – 488 пред хиџра
Јулијански календар 148    CXLVIII
Кинески календар 丁亥年月日
(2784/2844)
— до —
戊子年月日
(2785/2845)
Коптски календар -136–-135
Корејски календар 2481
Календар Мингуо 1764 пред РК
民前1764年
Селевкидски календар 459–460
Тајландски сончев календар 691
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 204–205
 - Шака самват 70–71
 - Кали југа 3249–3250
Холоценски календар 10148
Џуче-календар нема (пред 1912)

148 (CXLVIII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 148. година од новата ера, 148. од првиот милениум, 48. од 2 век и деветта од 140-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5656 и 5657 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4898 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3908 и 3909 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 901.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 148. година се протега во 2784 и 2785, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2844 и 2845 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 691. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 489 и 488 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]