195

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
195 г.  во други календари
Грегоријански календар 195
CXCV
Ab urbe condita 948
Асирски календар 4945
Бахајски календар -1649–-1648
Бенгалски календар -398
Берберски календар 1145
Будистички календар 739
Бурмански календар -443
Византиски календар 5703–5704
Еврејски календар 3955–3956
Ерменски календар
Етиопски календар 187-188
Ирански календар 427 п.с. – 426 п.с.
Исламски календар 440 пред хиџра – 439 пред хиџра
Јулијански календар 195    CXCV
Кинески календар 甲戌年月日
(2831/2891)
— до —
乙亥年月日
(2832/2892)
Коптски календар -89–-88
Корејски календар 2528
Календар Мингуо 1717 пред РК
民前1717年
Селевкидски календар 506–507
Тајландски сончев календар 738
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 251–252
 - Шака самват 117–118
 - Кали југа 3296–3297
Холоценски календар 10195
Џуче-календар нема (пред 1912)

195 (CXCV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 195. година од новата ера, 195. од првиот милениум, 95. од 2 век и шеста од 190-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5703 и 5704 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4945 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3955 и 3956 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 948.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 195. година се протега во 2831 и 2832, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2891 и 2892 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 738. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 440 и 439 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]