126

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
126 г.  во други календари
Грегоријански календар 126
CXXVI
Ab urbe condita 879
Асирски календар 4876
Бахајски календар -1718–-1717
Бенгалски календар -467
Берберски календар 1076
Будистички календар 670
Бурмански календар -512
Византиски календар 5634–5635
Еврејски календар 3886–3887
Ерменски календар
Етиопски календар 118-119
Ирански календар 496 п.с. – 495 п.с.
Исламски календар 511 пред хиџра – 510 пред хиџра
Јулијански календар 126    CXXVI
Кинески календар 乙丑年月日
(2762/2822)
— до —
丙寅年月日
(2763/2823)
Коптски календар -158–-157
Корејски календар 2459
Календар Мингуо 1786 пред РК
民前1786年
Селевкидски календар 437–438
Тајландски сончев календар 669
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 182–183
 - Шака самват 48–49
 - Кали југа 3227–3228
Холоценски календар 10126
Џуче-календар нема (пред 1912)

126 (CXXVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 126. година од новата ера, 126. од првиот милениум, 26. од 2 век и седма од 120-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5634 и 5635 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4876 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3886 и 3887 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 879.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 126. година се протега во 2762 и 2763, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2822 и 2823 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 669. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 511 и 510 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]