Прејди на содржината

130

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
130 во разни календари
Грегоријански календар130
CXXX
Ab urbe condita883
Асирски календар4880
Балиски календар51–52
Бенгалски календар−463
Берберски календар1080
Будистички календар674
Бурмански календар−508
Византиски календар5638–5639
Кинески календар己巳(зем. змија)
2826 или 2766
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
2827 или 2767
Коптски календар−154 – −153
Етиопски календар122–123
Еврејски календар3890–3891
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера186–187
 - Сачка ера51–52
 - Кали-југа3230–3231
Холоценски календар10130
Ирански календар492 п.п. – 491 п.п.
Исламски календар507 п.х. – 506 п.х.
Јавански календар5–6
Јулијански календар130
CXXX
Корејски календар2463
Мингуо-календар1782 пред Р. Кина
民前1782年
Нанакшахи−1338
Селевкидски календар441/442 г.г.
Тајландски сончев календар672–673
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
256 или −125 или −897
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
257 или −124 или −896

130 (CXXX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 130 година од новата ера, 130. од првиот милениум, 30. од II век и прва од 130-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5638 и 5639 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4880 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3890 и 3891 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 883.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 130 година се протега во 2766 и 2767, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2826 и 2827 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 673. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 507 и 506 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 130 на Ризницата ?