Прејди на содржината

108

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
108 во разни календари
Грегоријански календар108
CVIII
Ab urbe condita861
Асирски календар4858
Балиски календар29–30
Бенгалски календар−485
Берберски календар1058
Будистички календар652
Бурмански календар−530
Византиски календар5616–5617
Кинески календар丁未(огн. коза)
2804 или 2744
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
2805 или 2745
Коптски календар−176 – −175
Етиопски календар100–101
Еврејски календар3868–3869
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера164–165
 - Сачка ера29–30
 - Кали-југа3208–3209
Холоценски календар10108
Ирански календар514 п.п. – 513 п.п.
Исламски календар530 п.х. – 529 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар108
CVIII
Корејски календар2441
Мингуо-календар1804 пред Р. Кина
民前1804年
Нанакшахи−1360
Селевкидски календар419/420 г.г.
Тајландски сончев календар650–651
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
234 или −147 или −919
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
235 или −146 или −918

108 (CVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 108 година од новата ера, 108. од првиот милениум, 8. од II век и деветта од 100-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5616 и 5617 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4858 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3868 и 3869 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 861.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 108 година се протега во 2744 и 2745, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2804 и 2805 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 651. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 530 и 529 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 108 на Ризницата ?