190

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
190 г.  во други календари
Грегоријански календар 190
CXC
Ab urbe condita 943
Асирски календар 4940
Бахајски календар -1654–-1653
Бенгалски календар -403
Берберски календар 1140
Будистички календар 734
Бурмански календар -448
Византиски календар 5698–5699
Еврејски календар 3950–3951
Ерменски календар
Етиопски календар 182-183
Ирански календар 432 п.с. – 431 п.с.
Исламски календар 445 пред хиџра – 444 пред хиџра
Јулијански календар 190    CXC
Кинески календар 己巳年月日
(2826/2886)
— до —
庚午年月日
(2827/2887)
Коптски календар -94–-93
Корејски календар 2523
Календар Мингуо 1722 пред РК
民前1722年
Селевкидски календар 501–502
Тајландски сончев календар 733
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 246–247
 - Шака самват 112–113
 - Кали југа 3291–3292
Холоценски календар 10190
Џуче-календар нема (пред 1912)

190 (CXC) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 190. година од новата ера, 190. од првиот милениум, 90. од 2 век и прва од 190-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5698 и 5699 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4940 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3950 и 3951 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 943.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 190. година се протега во 2826 и 2827, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2886 и 2887 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 733. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 445 и 444 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]