200

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
200 г.  во други календари
Грегоријански календар 200
CC
Ab urbe condita 953
Асирски календар 4950
Бахајски календар -1644–-1643
Бенгалски календар -393
Берберски календар 1150
Будистички календар 744
Бурмански календар -438
Византиски календар 5708–5709
Еврејски календар 3960–3961
Ерменски календар
Етиопски календар 192-193
Ирански календар 422 п.с. – 421 п.с.
Исламски календар 435 пред хиџра – 434 пред хиџра
Јулијански календар 200    CC
Кинески календар 己卯年月日
(2836/2896)
— до —
庚辰年月日
(2837/2897)
Коптски календар -84–-83
Корејски календар 2533
Календар Мингуо 1712 пред РК
民前1712年
Селевкидски календар 511–512
Тајландски сончев календар 743
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 256–257
 - Шака самват 122–123
 - Кали југа 3301–3302
Холоценски календар 10200
Џуче-календар нема (пред 1912)

200 (CC) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 200. година од новата ера, 200. од првиот милениум, последна од 2 век и прва од 200-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5708 и 5709 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4950 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3960 и 3961 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 953.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 200. година се протега во 2836 и 2837, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2896 и 2897 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 743. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 435 и 434 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]