167

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
167 г.  во други календари
Грегоријански календар 167
CLXVII
Ab urbe condita 920
Асирски календар 4917
Бахајски календар -1677–-1676
Бенгалски календар -426
Берберски календар 1117
Будистички календар 711
Бурмански календар -471
Византиски календар 5675–5676
Еврејски календар 3927–3928
Ерменски календар
Етиопски календар 159-160
Ирански календар 455 п.с. – 454 п.с.
Исламски календар 469 пред хиџра – 468 пред хиџра
Јулијански календар 167    CLXVII
Кинески календар 丙午年月日
(2803/2863)
— до —
丁未年月日
(2804/2864)
Коптски календар -117–-116
Корејски календар 2500
Календар Мингуо 1745 пред РК
民前1745年
Селевкидски календар 478–479
Тајландски сончев календар 710
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 223–224
 - Шака самват 89–90
 - Кали југа 3268–3269
Холоценски календар 10167
Џуче-календар нема (пред 1912)

167 (CLXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 167. година од новата ера, 167. од првиот милениум, 67. од 2 век и осма од 160-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5675 и 5676 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4917 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3927 и 3928 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 920.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 167. година се протега во 2803 и 2804, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2863 и 2864 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 710. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 469 и 468 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]