131

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
131 во разни календари
Грегоријански календар131
CXXXI
Ab urbe condita884
Асирски календар4881
Балиски календар52–53
Бенгалски календар−462
Берберски календар1081
Будистички календар675
Бурмански календар−507
Византиски календар5639–5640
Кинески календар庚午(мет. коњ)
2827 или 2767
    — до —
辛未年 (мет. коза)
2828 или 2768
Коптски календар−153 – −152
Етиопски календар123–124
Еврејски календар3891–3892
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера187–188
 - Сачка ера52–53
 - Кали-југа3231–3232
Холоценски календар10131
Ирански календар491 п.п. – 490 п.п.
Исламски календар506 п.х. – 505 п.х.
Јавански календар6–7
Јулијански календар131
CXXXI
Корејски календар2464
Мингуо-календар1781 пред Р. Кина
民前1781年
Нанакшахи−1337
Селевкидски календар442/443 г.г.
Тајландски сончев календар673–674
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
257 или −124 или −896
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
258 или −123 или −895

131 (CXXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 131 година од новата ера, 131. од првиот милениум, 31. од II век и втора од 130-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5639 и 5640 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4881 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3891 и 3892 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 884.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 131 година се протега во 2767 и 2768, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2827 и 2828 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 674. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 506 и 505 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 131 на Ризницата ?