146

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
146 г.  во други календари
Грегоријански календар 146
CXLVI
Ab urbe condita 899
Асирски календар 4896
Бахајски календар -1698–-1697
Бенгалски календар -447
Берберски календар 1096
Будистички календар 690
Бурмански календар -492
Византиски календар 5654–5655
Еврејски календар 3906–3907
Ерменски календар
Етиопски календар 138-139
Ирански календар 476 п.с. – 475 п.с.
Исламски календар 491 пред хиџра – 490 пред хиџра
Јулијански календар 146    CXLVI
Кинески календар 乙酉年月日
(2782/2842)
— до —
丙戌年月日
(2783/2843)
Коптски календар -138–-137
Корејски календар 2479
Календар Мингуо 1766 пред РК
民前1766年
Селевкидски календар 457–458
Тајландски сончев календар 689
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 202–203
 - Шака самват 68–69
 - Кали југа 3247–3248
Холоценски календар 10146
Џуче-календар нема (пред 1912)

146 (CXLVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 146. година од новата ера, 146. од првиот милениум, 46. од 2 век и седма од 140-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5654 и 5655 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4896 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3906 и 3907 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 899.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 146. година се протега во 2782 и 2783, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2842 и 2843 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 689. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 491 и 490 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]