Прејди на содржината

172

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
172 во разни календари
Грегоријански календар172
CLXXII
Ab urbe condita925
Асирски календар4922
Балиски календар93–94
Бенгалски календар−421
Берберски календар1122
Будистички календар716
Бурмански календар−466
Византиски календар5680–5681
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
2868 или 2808
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
2869 или 2809
Коптски календар−112 – −111
Етиопски календар164–165
Еврејски календар3932–3933
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера228–229
 - Сачка ера93–94
 - Кали-југа3272–3273
Холоценски календар10172
Ирански календар450 п.п. – 449 п.п.
Исламски календар464 п.х. – 463 п.х.
Јавански календар48–49
Јулијански календар172
CLXXII
Корејски календар2505
Мингуо-календар1740 пред Р. Кина
民前1740年
Нанакшахи−1296
Селевкидски календар483/484 г.г.
Тајландски сончев календар714–715
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
298 или −83 или −855
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
299 или −82 или −854

172 (CLXXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 172 година од новата ера, 172. од првиот милениум, 72. од II век и трета од 170-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5680 и 5681 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4922 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3932 и 3933 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 925.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 172 година се протега во 2808 и 2809, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2868 и 2869 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 715. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 464 и 463 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 172 на Ризницата ?