217

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
217 г.  во други календари
Грегоријански календар 217
CCXVII
Ab urbe condita 970
Асирски календар 4967
Бахајски календар -1627–-1626
Бенгалски календар -376
Берберски календар 1167
Будистички календар 761
Бурмански календар -421
Византиски календар 5725–5726
Еврејски календар 3977–3978
Ерменски календар нема
Етиопски календар 209–210
Игбо-календар
 - Нри-Игбо -783–-782
Ирански календар 405 п.с. – 404 п.с.
Исламски календар 417 пред хиџра – 416 пред хиџра
Јапонски календар
Јулијански календар 217    CCXVII
Кинески календар 丙申年月日
(2853/2913)
— до —
丁酉年月日
(2854/2914)
Коптски календар -67–-66
Корејски календар 2550
Календар Мингуо 1695 пред РК
民前1695年
Селевкидски календар 528–529
Тајландски сончев календар 760
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 273–274
 - Шака самват 139–140
 - Кали југа 3318–3319
Француски револуционерен календар
-1575–-1574
Холоценски календар 10217
Џуче-календар нема (пред 1912)

217 (CCXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 217. година од новата ера, 217. од првиот милениум, 17. од 3 век и осма од 210-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5725 и 5726 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4967 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3977 и 3978 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 970.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 217. година се протега во 2853 и 2854, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2913 и 2914 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 760. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 417 и 416 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]