241

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
241 г.  во други календари
Грегоријански календар 241
CCXLI
Ab urbe condita 994
Асирски календар 4991
Бахајски календар -1603–-1602
Бенгалски календар -352
Берберски календар 1191
Будистички календар 785
Бурмански календар -397
Византиски календар 5749–5750
Еврејски календар 4001–4002
Ерменски календар
Етиопски календар 233-234
Ирански календар 381 п.с. – 380 п.с.
Исламски календар 393 пред хиџра – 392 пред хиџра
Јулијански календар 241    CCXLI
Кинески календар 庚申年月日
(2877/2937)
— до —
辛酉年月日
(2878/2938)
Коптски календар -43–-42
Корејски календар 2574
Календар Мингуо 1671 пред РК
民前1671年
Селевкидски календар 552–553
Тајландски сончев календар 784
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 297–298
 - Шака самват 163–164
 - Кали југа 3342–3343
Холоценски календар 10241
Џуче-календар нема (пред 1912)

241 (CCXLI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 241. година од новата ера, 241. од првиот милениум, 41. од 3 век и втора од 240-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5749 и 5750 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4991 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4001 и 4002 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 994.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 241. година се протега во 2877 и 2878, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2937 и 2938 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 784. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 393 и 392 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]