213

Од Википедија — слободната енциклопедија
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
213 во разни календари
Грегоријански календар213
CCXIII
Ab urbe condita966
Асирски календар4963
Балиски календар134–135
Бенгалски календар−380
Берберски календар1163
Будистички календар757
Бурмански календар−425
Византиски календар5721–5722
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
2909 или 2849
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
2910 или 2850
Коптски календар−71 – −70
Етиопски календар205–206
Еврејски календар3973–3974
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера269–270
 - Сачка ера134–135
 - Кали-југа3313–3314
Холоценски календар10213
Ирански календар409 п.п. – 408 п.п.
Исламски календар422 п.х. – 421 п.х.
Јавански календар90–91
Јулијански календар213
CCXIII
Корејски календар2546
Мингуо-календар1699 пред Р. Кина
民前1699年
Нанакшахи−1255
Селевкидски календар524/525 г.г.
Тајландски сончев календар755–756
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
339 или −42 или −814
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
340 или −41 или −813

213 (CCXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 213 година од новата ера, 213. од првиот милениум, 13. од III век и четвртта од 210-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5721 и 5722 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4963 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3973 и 3974 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 966.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 213 година се протега во 2849 и 2850, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2909 и 2910 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 756. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 422 и 421 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 213 на Ризницата ?