230

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
230 г.  во други календари
Грегоријански календар 230
CCXXX
Ab urbe condita 983
Асирски календар 4980
Бахајски календар -1614–-1613
Бенгалски календар -363
Берберски календар 1180
Будистички календар 774
Бурмански календар -408
Византиски календар 5738–5739
Еврејски календар 3990–3991
Ерменски календар
Етиопски календар 222-223
Ирански календар 392 п.с. – 391 п.с.
Исламски календар 404 пред хиџра – 403 пред хиџра
Јулијански календар 230    CCXXX
Кинески календар 己酉年月日
(2866/2926)
— до —
庚戌年月日
(2867/2927)
Коптски календар -54–-53
Корејски календар 2563
Календар Мингуо 1682 пред РК
民前1682年
Селевкидски календар 541–542
Тајландски сончев календар 773
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 286–287
 - Шака самват 152–153
 - Кали југа 3331–3332
Холоценски календар 10230
Џуче-календар нема (пред 1912)

230 (CCXXX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 230. година од новата ера, 230. од првиот милениум, 30. од 3 век и прва од 230-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5738 и 5739 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4980 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3990 и 3991 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 983.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 230. година се протега во 2866 и 2867, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2926 и 2927 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 773. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 404 и 403 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]