203

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
203 г.  во други календари
Грегоријански календар 203
CCIII
Ab urbe condita 956
Асирски календар 4953
Бахајски календар -1641–-1640
Бенгалски календар -390
Берберски календар 1153
Будистички календар 747
Бурмански календар -435
Византиски календар 5711–5712
Еврејски календар 3963–3964
Ерменски календар
Етиопски календар 195-196
Ирански календар 419 п.с. – 418 п.с.
Исламски календар 432 пред хиџра – 431 пред хиџра
Јулијански календар 203    CCIII
Кинески календар 壬午年月日
(2839/2899)
— до —
癸未年月日
(2840/2900)
Коптски календар -81–-80
Корејски календар 2536
Календар Мингуо 1709 пред РК
民前1709年
Селевкидски календар 514–515
Тајландски сончев календар 746
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 259–260
 - Шака самват 125–126
 - Кали југа 3304–3305
Холоценски календар 10203
Џуче-календар нема (пред 1912)

203 (CCIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 203. година од новата ера, 203. од првиот милениум, 3. од 3 век и четвртта од 200-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5711 и 5712 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4953 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3963 и 3964 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 956.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 203. година се протега во 2839 и 2840, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2899 и 2900 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 746. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 432 и 431 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]