221

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
221 г.  во други календари
Грегоријански календар 221
CCXXI
Ab urbe condita 974
Асирски календар 4971
Бахајски календар -1623–-1622
Бенгалски календар -372
Берберски календар 1171
Будистички календар 765
Бурмански календар -417
Византиски календар 5729–5730
Еврејски календар 3981–3982
Ерменски календар
Етиопски календар 213-214
Ирански календар 401 п.с. – 400 п.с.
Исламски календар 413 пред хиџра – 412 пред хиџра
Јулијански календар 221    CCXXI
Кинески календар 庚子年月日
(2857/2917)
— до —
辛丑年月日
(2858/2918)
Коптски календар -63–-62
Корејски календар 2554
Календар Мингуо 1691 пред РК
民前1691年
Селевкидски календар 532–533
Тајландски сончев календар 764
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 277–278
 - Шака самват 143–144
 - Кали југа 3322–3323
Холоценски календар 10221
Џуче-календар нема (пред 1912)

221 (CCXXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 221. година од новата ера, 221. од првиот милениум, 21. од 3 век и втора од 220-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5729 и 5730 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4971 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3981 и 3982 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 974.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 221. година се протега во 2857 и 2858, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2917 и 2918 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 764. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 413 и 412 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]